W leczeniu chorego na cukrzycę skuteczna farmakoterapia nie wystarczy, potrzebne są działania pozafarmakologiczne, m.in. przekonanie pacjenta do zmiany nawyków żywieniowych, aktywności fizycznej. Bardzo ważna jest także całościowa opieka nad chorym na szczeblu lokalnym. Między innymi o tych aspektach dyskutowali eksperci podczas XXI Zjazdu Naukowego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (27-29 sierpnia, online).

Jednym z najczęściej przywoływanych czynników ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2 jest niewłaściwy styl życia, charakteryzujący się niezbilansowaną dietą, brakiem aktywności fizycznej i złą higieną snu. Jak skłonić pacjenta do zmiany niezdrowych nawyków, aby zmniejszyć oddziaływanie modyfikowalnych czynników ryzyka? Zanim przekaże się choremu swoją wiedzę i zarekomenduje zmiany, warto zastanowić się, na ile realne są zalecenia dotyczące stylu życia, w szczególności podejmowania aktywności fizycznej.

– Oszczędzanie energii to nie tylko ekonomia, ale również ekologia, a projekt „Liczę się z energią” łączy w sobie właśnie te dwa obszary – mówi Aleksandra Smyczyńska w imieniu Fundacji innogy w Polsce. – Wierzymy, że dzięki praktycznym ćwiczeniom i ciekawej formie zajęć, jeszcze lepiej przemówimy do wyobraźni młodych ludzi i uświadomimy im, że nawet podczas zwykłych, codziennych czynności mają wpływ na środowisko naturalne.

Ćwicz, mimo nadciśnienia

  • systematycznie wykonuj wysiłek o umiarkowanej intensywności przez 30 minut, 5-7 dni w tygodniu;
  • stopniowo zwiększaj czas ćwiczeń fizycznych do co najmniej 300 minut tygodniowo;
  • wykonuj ćwiczenia wytrzymałościowe aerobowe (np. chodzenie, bieganie, pływanie), uzupełnione ćwiczeniami oporowymi (np. przysiady),
  • dostosowanymi do wieku, współistniejących schorzeń i preferencji;
  • unikaj dużych wysiłków izometrycznych (dźwiganie dużych ciężarów);
  • w przypadku choroby serca może okazać się konieczne wykonanie wysiłkowego EKG i rehabilitacja pod nadzorem fizjoterapeuty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj