Wspieramy Straż Graniczną

0
13.03.2020 - Cieszyn KORONAWIRUS Przejscie graniczne Cieszyn. Wsparcie zolnierzy 13 SBOT podczas kontroli granicznej. Fot. DWOT

Od północy z soboty na niedzielę 1000 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej wspólnie z żołnierzami wojsk operacyjnych oraz Żandarmerii Wojskowej wspiera Straż Graniczną w ochronie granicy. Terytorialsi są obecnie na 126 punktach kontrolnych wzdłuż wewnętrznej granicy UE oraz uczestniczą we wspólnych patrolach ze strażnikami granicznymi na granicy zewnętrznej UE.

Mając na uwadze konieczność powstrzymania rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa, o północy z soboty na niedzielę (14/15 marca 2020 r.), tymczasowo przywrócona została kontrola graniczna oraz ograniczenia ruchu granicznego. Prezydent RP Andrzej Duda, w uzgodnieniu z premierem i po konsultacjach z ministrami obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji, postanowił o wsparciu Straży Granicznej przez pododdziały sił zbrojnych. Do działania skierowanych zostało tysiąc żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. W nocy Terytorialsi wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej i Policji zamykali drogi, którymi do tej pory odbywał się normalny ruch. Do tego celu były wykorzystywane między innymi bariery hesco. Po zamknięciu dróg terytorialsi wspólnie z funkcjonariuszami SG i Policji tworzyli posterunki kontrolne.

Aktualnie żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wspólnie z funkcjonariuszami SG i Policji pełnią służbę na 126 punktach kontrolnych z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą oraz uczestniczą we wspólnych patrolach ze strażnikami granicznymi na granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą, która jest jednocześnie granicą Unii Europejskiej.

Żołnierze WOT wykorzystują samochody ciężarowe, osobowo – terenowe oraz typu quad, ponadto: namioty, maszty oświetleniowe i agregaty prądotwórcze.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj