Donald Tusk: “Piękniejsza od Polski jest ucieczka od Polski”. “To ziemia brudna i biedna”

11

Tak, to ten Donald Tusk jest autorem tych wstrząsających słów tytułowych. Tak, to ten człowiek przez wiele lat był premierem naszego kraju.

Dlaczego Donald Tusk i założona przez niego Platforma Obywatelska zawsze zalecała młodym Polakom emigrację?

Dlaczego pozwalała im napędzać obcą gospodarkę?

Dlaczego podejmowała dziesiątki prozachodnich decyzji szkodzących Polakom i polskiej gospodarce?

Odpowiedzi sam Tusk udzielił już dawno.

Więcej TUTAJ

“Jak wyzwolić się z tych stereotypów, które towarzyszą nam niemal od urodzenia, wzmacniane literaturą, historią, powszechnymi resentymentami? Co pozostanie z polskości, gdy odejmiemy od niej cały ten wzniosło-ponuro-śmieszny teatr niespełnionych marzeń i nieuzasadnionych urojeń? Polskość to nienormalność – takie skojarzenie nasuwa mi się z bolesną uporczywością, kiedy tylko dotykam tego niechcianego tematu. Polskość wywołuje u mnie niezmiennie odruch buntu: historia, geografia, pech dziejowy i Bóg wie co jeszcze, wrzuciły na moje barki brzemię, którego nie mam specjalnej ochoty dźwigać… Piękniejsza od Polski jest ucieczka od Polski – tej ziemi konkretnej, przegranej, brudnej i biednej. I dlatego tak często nas ogłupia, zaślepia, prowadzi w krainę mitu. Sama jest mitem!”

To tekst Donalda Tuska dla miesięcznika ZNAK z roku 1987 (nr. 11-12 str. 190).

Więcej TUTAJ

11 KOMENTARZE

 1. Uważajcie Polacy na tego gościa. To członek bandy czworga a to dawny KLD (Tusk Bielecki Lewandowski) to zbrodniarze na polskim przemyśle jego kadrach i tym samym na Polakach. Tym czwartym jest Balcerowicz.

 2. Menda obiecała Polakom zielona wyspę młodzi Polacy mieli wracać do Polski bo on zamierzał tu 8m zgotować tak… i dobrobyt, tymczasem spieprzył do Brukseli i sam ładuje sobie garściami i szczuje teraz jeszcze przeciwko własnemu krajowi. Oby Nowak przemyślał w celu i powiedział co Tusk ma za kołnierzem. Wszyscy są dobrzy jak do koryta się dobiora

  • To prawda co Tusk powiedział, dlaczego tak dużo ludzi ucieka z polski i napewno co drugi chciał wyjechać do innego kraju, ja tez wyjechałam i nie żałuje , na Śląsku brud smród i nic się nie zmieniło od 50 lat

   • No jak kradło i likwidowało cały przemysł na którym oparta była gospodarka krajowa to co się dziwić?Wyprzedawało się majątek narodowy i zadłużało się na pokolenia Polskę i Polaków.Tusk to mafiozo i to nie podlega żadnej dyskusji.

  • To prawda co Tusk powiedział, dlaczego tak dużo ludzi ucieka z polski i napewno co drugi chciał wyjechać do innego kraju, ja tez wyjechałam i nie żałuje , na Śląsku brud smród i nic się nie zmieniło od 50 lat

 3. Niestety rozgoryczone komentarze to jest prawda.Wybrani i wybierani demokratycznie do przywilejów i możliwości okradania swoich rodaków bezkarnie mają się coraz lepiej , jak to jest możliwe?

 4. Brudny i biedny jest ten kto to powiedział.. Przecież nikt nikogo w Polsce na siłę nie trzyma. Świat jest duży, może sobie znaleźć inny kraj. Jeśli gdzieś go zechcą.. Niech jedzie na Ukrainę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj