Główny analityk ExMetrix, firmy monitorującej dane o epidemii w Polsce, obawia się, czy starczy osób w szpitalach, by zająć się najcięższymi przypadkami.

„Czeka nas nieuchronny wzrost liczby zakażonych” – mówił Ryszard Łukoś z firmy ExMetrix w rozmowie z Wirtualną Polską.

Zdaniem eksperta „trzeba rozważyć ryzyko” spotykania się z rodziną w Boże Narodzenie czy sylwestra. Od kilku dni w Polsce obserwujemy gwałtowny wzrost zakażeń.

„Obecny wzrost zakażeń to początek nowej fali zachorowań. W porównaniu do poprzednich miesięcy, mamy pięciokrotny wzrost dobowych wyników. Martwimy się, czy służba zdrowia wytrzyma napór pacjentów z COVID-19. Nie chodzi o liczbę respiratorów czy miejsca w szpitalach, ale o liczbę personelu potrzebnego do zajęcia się ciężej chorymi. Tu widzę największe ryzyko”

Ryszard Łukoś

Według analityka ExMetrix, w kolejnych dniach liczba zakażeń koronawirusem będzie rosnąć. Według nowych wytycznych Ministerstwa Zdrowia na test mogą skierować pacjenta teraz lekarze rodzinni. Co Według Ryszarda Łukosia będzie mieć wpływ na ilość wykrytych zakażeń. Do końca października w Polsce może przybyć około 50 tys. zakażonych osób.

„Duże miasta, w szczególności Warszawa, prawdopodobnie zostaną zakwalifikowane do żółtych stref obostrzeń. Fala nowych zakażeń wymusi reakcję rządu i powrót do rygorów związanych z powszechnym noszeniem maseczek oraz stosowaniem surowych kar za nieprzestrzeganie obostrzeń.” – dodał ekspert

Ryszard Łukoś powołał się m.in. na przykłady Czech i Słowacji, gdzie wprowadzono stan wyjątkowy.

Jego zdaniem wzrost zachorowań najprawdopodobniej nałoży się na okres Bożego Narodzenia i Sylwestra.

„W tych dniach mobilność ludzi i częstotliwość spotkań jest największa. Każdy z nas powinien rozważyć ryzyko spotkań z najbliższymi podczas świąt Bożego Narodzenia”- dodał.

Źródło :WP. Pl

3 KOMENTARZE

  1. Ludzie. Powtórka z rozrywki ????to już idiotyzm.. Ogarnijcie się.. Wszyscy wiemy, że to ściema. A statystyk nie wolno podważać… Idzie sezon grypowy jak co roku od kąd pamiętam, a nie zaglada jądrowa.

  2. No to cały ekspert jest w błędzie, zamrazanie jeśli ma występować to tylko na decyzje samorządów w danych powiatach objętych strefami, rząd nie ma zamiaru robić drugiego lockdownu, bo już nie będą narażać gospodarki na straty. Wiosenny już starczy, zatem gdybania jakiegoś eksperta, że może jeszcze wzorem Czech i Słowacji Polska wprowadzi stan wyjątkowy, są takimi samymi gdybania mi jak moje wieczorne sny.

  3. A co ze świętem Wszystkich Zmarłych, kiedy rodziny spotkają się przy grobach?
    Będzie zakaz?
    I tylko Kaczyński będzie mógł pojechać na grób?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj